Vaše příběhy

« Zpět na seznam příběhů

Honza, 30 let, projektant, Opava

„Musel jsem najít způsob, jak vyvážit dopady permanentní práce u počítače“

   

Už odmalička jsem toužil po tom navrhovat něco hmotného, užitečného, co by sloužilo lidem, např. domy a jiné účelné stavby. To se mi podařilo - pracuji nyní jako projektant a navrhuji vše od sportovišť přes vila domy až po účelová zařízení jako hotely. Vždycky mě fascinovala účelnost a funkčnost designu a konstrukcí. Neustále jsem dumal nad tím, jak ty věci fungují, proč je něco postavené zrovna takto, proč jsou tam takové trubky, proč jsou tady nějaké nosné pilíře, proč takto pevné zdi? Když jsem pak na studiích stavařiny objevil obory jako statika či pevnost a pružnost, rázem jsem na všechny tyto své otázky z dětství získal jasnou odpovědi. Ano, všechno mělo svůj smysl a ovlivňovalo vzhled a funkčnost stavby.

„Celý den řeším na obrazovce miniaturní detaily, musím se intenzivně soustředit, počítat, provádět desetitisíce přesných koordinovaných mikro pohybů a myšlenek prostřednictvím citlivé myši, rukou, očí a mozku.“

Navrhovat stavby je úžasná záležitost, na druhou stranu, obvyklý desetihodinový denní zápřah projektování a rýsování na počítači dává mému tělu pořádně zabrat. Nejde jen o nedostatek pohybu a páteř, jak by se mohlo u takto sedavého zaměstnání zdát. Velmi zabrat dostávají také oči a mozek. Celý den řeším na obrazovce miniaturní detaily, musím se intenzivně soustředit, počítat, provádět desetitisíce přesných koordinovaných mikro pohybů a myšlenek prostřednictvím citlivé myši, rukou, očí a mozku. Abych byl schopen podávat neustále precizní výkon, který je v situaci, kdy nesmíte v návrhu chybovat, nezbytný, musel jsem si vybudovat velmi účinné mechanizmy na duševní a fyzickou očistu a regeneraci.

Abych mohl v práci dobře fungovat, musel jsem se naučit poznat, co mé tělo potřebuje

Někdo si nechá poradit od lékaře, moje posedlost ve funkčních detailech mě přiměla nejdřív hledat rady sám. Začal jsem tedy obdobné funkční věci sledovat na tom, jak funguje moje tělo. Několikapatrová budova potřebuje nosné pilíře, zdi a přesně spočítanou statiku, aby nespadla, u sebe jsme zase hledal, co potřebuje pro správnou funkci a regeneraci můj mozek, páteř, zrak nebo třeba schopnost soustředění.

Zjistil jsem, že něco člověk zvládne napravit sám vhodnou životosprávou (proto se snažím mimo práci intenzivně sportovat na kole, hodně cestovat a pobývat v přírodě, abych si hlavně psychicky odpočinul). Pak ale existuje řada věcí, které musím tělu pravidelně dodávat, protože se současným hektickým způsobem života a stravováním se o řadu cenných látek připravuji nebo je nedostávám v dostatečném množství. Běžné doplňky stravy mi díky mým specifickým požadavkům téměř nikdy nevyhovovaly (na něco jsem alergický, něco neobsahovalo dostatek množství dané látky), proto jsem rád, že jsem konečně objevil službu, která mi umožní si připravit směs potřebných látek na míru.