Vaše příběhy

« Zpět na seznam příběhů

Eva, 23 let, studentka, Praha

„Náročné a stresující studium geologie má dopad na moji paměť a soustředění.“

   

Asi to zná každý, kdo studuje vysokou školu. Nekonečné učení, písemky, zkoušky, biflování, stresy, ponocování. Docela dobře mě k tomuto zápřahu vycvičila střední škola, ale i tak jsem po 3 letech studia na VŠ v neustálém boji s časem a stresem. Protože mám ráda přírodu a Zemi, rozhodla jsem se studovat geologii. To však byla, jak jsem po pár měsících studia zjistila, pekelně těžká volba. Hlavně tedy na paměť, protože si člověk musí do hlavy soukat tisíce a tisíce pojmů, cizích odborných názvů a pouček. A kdyby jen v češtině nebo latině! Navíc to není o tom, že se to v jednom semestru nadrtíte na zkoušky a za půl roku to z hlavy zase komplet vyhodíte. Musím si pamatovat téměř vše a k tomu každý měsíc přidávat další a další informace.

„Výpadky, zbrklé chyby z nepozornosti, nesoustředěnost. Někdy sama sebe přistihnu, jak půlminuty koukám na rozepsanou větu na papíře, v ruce držím tužku a nevím, co dělat dál.“

Požadavky v jednotlivých předmětech se neustále zvyšují, moje tělo se ale tak rychle přizpůsobit nestíhá. Kolik už jsem měla probrečených nebo bezesných nocí! Nával informací je tak veliký, že si (co se týče paměti) občas připadám jak moje prababička. Ale mně je teprve dvacet tři! Výpadky, zbrklé chyby z nepozornosti, nesoustředěnost. Někdy sama sebe přistihnu, jak půlminuty koukám na rozepsanou větu na papíře, v ruce držím tužku a nevím, co dělat dál. Nebo se v půlce rozhovoru s kamarádem zaseknu a nevím, o čem jsme mluvila a co jsem chtěla dál říct. Kdybych si nevedla podrobný úkolníček, tak na spoustu dohodnutých věcí zapomenu. A takhle můžu pokračovat dál. Můj mozek je prostě díky studiu zavalen spoustou informací a narušuje mi to běžný život.

Doktor mi poradil, abych trénovala paměť

Zkouším s tím bojovat. Známý doktor mi třeba poradil způsoby, jak paměť trénovat. Jak tu dlouhodobou, tak hlavně krátkodobou, abych mohla lépe zvládat zkoušky. Zároveň mi doporučil, abych se naučila psychicky odpočívat, doslova si „vyčistit hlavu“. Tak zkouším běhat delší trasy, začala jsem pravidelně chodit na bikram jógu. A dohledala jsem si na jeho popud také pár látek, které mozek a paměť pro svoji normální funkci potřebují a stimulují. A zatím to vypadá, že jsem na dobré cestě se z toho dostat.